Cestujte bez obav z krádeže. Poradíme, jakou peněženku vybrat

Sezona dovolených se blíží a vy už se jistě vidíte někde na pláži, v horách nebo mezi historickými památkami. Až budete balit kufry a batohy, myslete také na bezpečnost svých financí a dokladů. 

Doba dovolených je pro zloděje dobou žní

Ne že bychom se s kapsáři nemohli setkat v každodenním životě, ale dovolená je rizikovější. Chceme si odpočinout, takže jsme méně ostražití. Potřebujeme vypnout, často to ale děláme na úkor opatrnosti. V dovolenkových destinacích a turistických centrech je navíc „hlava na hlavě”. To vše nahrává zlodějům i nešťastným náhodám. S těmito opatřeními můžete riziko minimalizovat.

Cennosti rozdělte

Velkou peněženku, ve které nosíte všechno pohromadě, nechte doma. Finance, platební karty a doklady uložte pěkně každé zvlášť, ať nepřijdete o všechno najednou. 

Na mince si pořiďte pouzdro, které se pohodlně vejde do kapsy.

Platební karty noste v obalu určeném přímo pro ně, ten uložte například na dno batohu, aby nebyl pro zloděje tak snadno dostupný.

Bankovky přichyťte speciální sponou a schovejte do některé vnitřní uzavíratelné kapsičky vašeho zavazadla.

A nesmíme zapomenout na doklady. Také jim vyhraďte vlastní pouzdro (dokladovku) i místo k uložení.

Peněženku dobře přichyťte

Pokud se vám nechce zavádět tenhle na první pohled složitý systém, pak rozhodně doporučujeme vzít s sebou peněženku, která disponuje prvky, díky nimž vám ji nebude moci nikdo tak snadno ukrást. U dámských peněženek to jsou většinou poutka na ruku, u pánských zase řetízky. Skvěle poslouží také sportovní peněženky s karabinou.

Také mezi zmíněnými dokladovkami najdete varianty s bezpečnostním prvkem. Jde o popruh na krk. 

Hodit se vám také mohou peněženky s RFID ochranou, o kterých jsme se rozepsali v článku Mějte platební karty opravdu v bezpečí. V zahraničí může být skimming více rozšířený než v ČR, proto tuhle možnost nepodceňujte.

Při sportovních aktivitách se jistěte

Trávíte-li dovolenou aktivně, ať už jízdou na kole, lezením po skalách, nebo vysokohorskou turistikou, určitě oceníte sportovní peněženky. Jsou praktické, jednoduché a disponují poutkem nebo karabinou pro bezpečné připevnění ke kolu či batohu. Najdete mezi nimi také varianty, které se nosí na zápěstí. 

Označte svá zavazadla

V případě krádeže vám to asi k ničemu nebude, ale pokud ho někde zapomenete nebo dojde k omylu ze strany letecké společnosti, visačku na zavazadle oceníte. 

Chraňte své cennosti na maximum

Na závěr přinášíme ještě několik dalších tipů, aby vám na dovolené nezbyly oči pro pláč.

  1. O rozdělení peněz, karet a dokladů do různých pouzder jsme se zmiňovali, dobré je také rozdat si hotovost mezi sebou.
  2. Cestujete-li sólo, rozdělte si hotovost alespoň na dvě části a jednu si nechte u sebe (např. v kapse), druhou pak v batohu.
  3. Peníze noste na těle. Buď ve zmíněných peněženkách na krk, nebo například v malém podpažním pouzdru.
  4. Investujte do bezpečnostních zavazadel, která jsou odolná proti proříznutí.
  5. Noste „falešnou” peněženku s pár drobnými a třeba starými věrnostními kartami apod. Tu nechte zlodějům dobře dostupnou.

Užijte si cestování v klidu

Díky výše uvedeným opatřením snížíte riziko nepříjemností během dovolené. Včas si objednejte variantu vhodnou pro vás a bez obav vyrazte na cestu. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení