Jak vybrat peněženku

CO OD PENĚŽENKY ČEKÁME?

Peněženka je pouzdro sloužící pro uložení a třídění věcí v ní uložených, převážně bankovek, platebních karet a mincí. Od peněženky se očekává, aby byla uzavíratelná a skladná. V současné době se používá především pro uložení hotovosti, různých druhů karet a dokladů. Nedílnou součástí peněženky je také možnost uložit fotografie svých blízkých tak, aby se na ně mohl člověk koukat vždy při otevření peněženky.

JAKÉ JSOU DRUHY PENĚŽENEK?

Peněženky lze třídit podle mnoha kritérií:

PODLE MATERIÁLU:

  • z pravé kůže - kožené peněženky vyrobené z pravé kůže se vyznačují dloohou životností materiálu.
  • z umělé kůže - peněženky z umělé kůže rozhodně neznamená že jsou nekvalitní. Materiál vydrží o trochu méně než kožené peněženky, ale také tomu odpovídá cena.
  • z textilních materiálů - peněženky z textilie jsou lehké, měkké a snadné na údržbu. Často jsou vyráběné z kvalitního plátna, na povrchu voskované.
  • z umělých materiálů - peněženky z umělých vláken se vyznačují dlouhou životností. Na umělých vláknech není nic špatného, však se z nich dělá skoro vše...

PODLE URČENÍ:

  • dámské peněženky - kvalitní dámské peněženky jsou doplňky které ocení každá žena. K dámské peněžence musí samozřejmě ladit i kabelka a celý vzhled.
  • pánské peněženky - pánské peněženky jsou pro muže spíše než doplňkem praktickým pomocníkem do kterého se uloží všechny peníze, karty nebo doklady.
  • dětské peněženky - dětské peněženky pro naše nejmenší jsou často zobrazeny s motivem oblíbených hrdinů. Často mívají šňůrky k pověšení na krk.

Dalšího třídění je nepřeberné množství - podle velikosti, barvy, použití atd...

TROCHA HISTORIE:

První peněženky byly používány v jiné formě než dnes. Užívání bylo zapříčiněno vznikem peněz a s tím související potřebou je uchovávat a přenášet. První peněženky tedy byly různé váčky, měšce pro uchování mincí. Kožené měšce také můžete najít v našem obchodě. Pro uložení a přepravu většího množství mincí byly používány truhly. Až s příchodem papírových bankovek vznikly peněženky tak, jak je známe dnes. Bylo vytvořeno pouzdro s několika kapsami, přihrádkami pro jednoduché třídění věcí v nich uložených. Hlavní nevýhodou peněženek je, že člověk v nich skladuje kromě peněz také důležité doklady jako např. platební karty, občanský nebo řidičský průkaz a další průkazy. Tohoto velmi často zneužívají zloději. Buďte proto velmi opatrní na to, jak s peněženkou nakládáte. Chraňte ji před ztrátou nebo odcizením.

Zdroj:Wikipedie